
Odmah kraj omišaljske župne crkve, na predivnom trgu, nalazi se gradska loža, ali i gotička kapela Svete Jelene. U 15.st. obnovio ju je Nikola Bozanić. U gradskoj loži podignutoj u vrijeme Venecije, kao i u svim gradskim ložama iz ovoga doba, sudilo se, saznavale su se novosti, ljudi su se okupljali. Godine 2011. u gradskoj loži Omišlja otvorena je malakološka zbirka s velikim brojem puževa, školjaka, glavonožaca. Zbirku je Omišlju darovala liječnica Branka Hameder Isensee, porijeklom iz Vukovara. Jedno od tumačenja nastanka naziva Omišlja je i ono da je naziv Omišalj nastao od riječi „ad musculi“ (mjesto školjaka) pa je i ovo poveznica Omišlja i izložbe školjaka.
Van gradskih zidina nalazila se još jedna kapela Svete Jelene, Sveta Jelena na Dolu, čiji su ostaci vidljivi i danas.
Starim Omišljem doista je lijepo prošetati. Proći ćete nizom uskih uličica, lijepo obnovljenih kuća. Neke od kuća stvarno su stare pa u ulici Panćirov možete vidjeti kuću iz 15.st. Na njoj je niz gotičkih detalja.
Na području JANAF-a nalazi se Kurilovo. Dobilo je ime po svetom Ćirilu koji je bio titular crkvice koja se ovdje nalazila. Sagrađena je u 13.st., no nažalost devastirana je i desakralizirana.
Na Kurilovu je otkriveno i ranoantičko groblje (groblje stanovnika Fulfinija).
Uz put koji vodi od stare jezgre prema uvali Sepen nalaze se ostaci Fortičine, male utvrde koja ima izrazito dugu povijest. Utvrda je postojala u antici, no dograđivana je još u 12. ili 13.st. Tek nakon ovoga razdoblja više nema tragova o njezinom korištenju. Smještaj utvrde na povišenom značio je sigurnost i dobru preglednost, a dodatnu sigurnost i važnost za utvrdu pružao je izvor vode (izvor Buč). S istog izvora vjerojatno se i antički Fulfinij snadbijevao vodom, ali i stanovnici Omišlja i to ne tako dugo u prošlost.